
Etichetă: romania
Vreme bună de biciclit prin Piatra Craiului. Destul soare, dar fără să fie prea cald. Imediat ce dădeai de umbră te cam zgribuleai. Ocazie bună să scot la plimbare şi testare noul 5D mark II, la care salivam de mult dar pe care nu mi-l permiteam. Anumite incidente nefericite m-au obligat să mi-l permit, aşa că... iată ce a rezultat: După cum bănuiţi, e filmat din mână :-). N-am făcut nici o corecţie de culoare, n-am pus nici o muzică înălţătoare sau agitatoare. Totul e aşa cum a ieşit din…
Plănuiam de ceva ani de zile tura asta: drumul de creastă al munţilor Baiului, de la sud la nord. Cu mulţi ani în urmă parcursesem creasta de la muchia Zamora până în Azuga, tură pe care am reluat-o de mai multe ori de atunci. De fiecare dată am rămas cu speranţa că poate, data viitoare... Şi a venit şi data viitoare. Iulian vroia şi el să încerce o tură cu mountain-bike-ul, Christi să-şi mai dezmorţească oasele, aşa că s-au alăturat cu mai mult sau mai puţin entuziasm iniţiativei. Pe ultima…
Niste imagini dintr-o tura in Cindrel, cu Mihai si Christi. In 2008. Ne-am propus să ajungem chiar pe vărful Cindrel venind dinspre Păltiniş pe creastă şi să coborâm apoi spre Subduşi. Am reuşit, dar nu ştiu cât de repede vom repeta experienţa. Până pe vârf este ”ciclabil”. De acolo la vale, spre Subduşi, a fost cam mult de mers pe lângă. De frumos a fost frumos, însă. După cum se poate vedea în imaginile de mai jos. [nggallery id=2]