Planuri să testăm bicilistic zona Poiana Mărului avem de mult. Le-am amânat mereu, ba din lipsă de timp, ba din cauza ‘concurenţei’ – de la Braşov ajungi cel puţin la fel de uşor în zone mai impozante precum Postăvaru, Piatra Craiului, Bucegi. Munţii Perşani (din care fac parte şi înălţimile din jurul Poienii Mărului) au plătit şi plătesc tribut unei imagini vag prăfuite, de munţi fără miză, de echipă mulţumită să înoate la mijlocul clasamentului. Nu au vreun vârf impunător, nici vreo creastă mai stâncoasă; coamele moi, pantele mai uşoare, pădurile de fag bătrân promit, în schimb, delicii biciclistice. Astfel că toamnă asta le-a venit, în sfârşit, rândul.
Conform unui mod de lucru devenit deja tradiţie, am început căutarea de trasee în zonă cu Google Earth-ul. În cazul Perşanilor soluţia se impunea, pentru că nu există trasee turistice în zonă în afara Măgurii Codlei, iar hărţile tipărite nu ofereau mare ajutor. De pe Google Earth am mutat trackuri pe GPS, apoi am tatonat zona în două ieşiri pedestre. Toamna trecută am umblat pe lângă Holbav, toamna asta am făcut o incursiune în jurul Poienei Mărului. Am constatat că ceea ce sugerau imaginile din Google Earth se confirma la faţa locului: zona este mai mult decât adecvată pentru ture de mountainbiking/cross country.
După un octombrie neobişnuit de rece, vremea s-a îndulcit la începutul lui noiembrie astfel că, împreună cu Christi şi cu doi rucsaci plini cu aparatura foto (varii obiective, trepied) ne-am prezentat la faţa locului. Am prins o minunată zi de toamnă, cu temperaturi plăcute, cu o lumină ca mierea, cu bucuria descoperirii unor locuri izolate, unde nebunia ‘agroturismului’ înecat în kitsch – prezent la tot pasul în foarte apropiata zonă turistică a Branului – încă nu a ajuns. Neştiind mare lucru despre zonă, nu aveam cine ştie ce aşteptări. Aşa că am putut fi încântaţi în voie. Ceea ce vă dorim şi vouă, urmărind imaginile următoare:
fain, am fost si io pe acolo pe jos acum cativa ani, faina zona
salut, ai scris de un track de gps, il poti te rog publica? sau este deja pe bikemap.net? mersi mult !
O zi frumoasa de toamna intr-o zona superba. M-ai convins ca merita mers p-acolo.
Cu ce ai filmat de pe bicicleta?
Bună Elena. Am filmat cu un Canon 5D mkII fixat la piept. Improvizaţie sută la sută, dar de efect.
Dorian, trackul gps nu este public nici aici, nici la bikemap.net. Motivul? Odată ce îl fac public, nu pot controla în mâna cui ajunge. Şi nu vreau cu nici un chip să dau o mână de ajutor ateviştilor, enduriştilor şi patruoripatruiştilor aflaţi în căutare de noi trasee prin care să-şi afunde roţile şi pe unde să-şi împrăştie excesul de decibeli. Să zicem că te-aş cunoaşte pe tine şi ţi l-aş da personal. Mai pot controla ce se întâmplă cu el mai departe? Tu vei fi liber să-l dai prietenilor – şi tot aşa.
Poate cu tu eşti bine intenţionat, dar eu nu am cum să verific asta. Dacă vrei cu adevărat să mergi pe acolo, nu trebuie decât să faci ce am făcut şi eu: Google Earth, gps şi explorare la faţa locului. Merită tot efortul! Grijă doar la câini, casele sunt împrăştiate pe acolo şi pe la fiecare gospodărie sunt câţiva lătrători de serviciu. Cel puţin aparent, câinii cu adevărat răi sunt ţinuţi în lanţ în timpul zilei.
te inteleg. nu-ti face griji. sper sa ajung pe acolo sa ma descurc
succes la urmatoarele trasee
Am pus şi eu (cinci) poze aici: http://blog.binderch.com/post/1545364219
super tare , visez la o asa iesire la primavara – vara as aprecia compania unor ca a voastra , sunt din Sibiu si stau in Bucuresti victor7arc@yahoo.com
Am fost si eu in zona aia facand un traseu de aproximativ 40 de km – bucla cu plecare/sosire in Zarnesti. Daca vrei arunca o privire si pe pozele din tura noastra: http://picasaweb.google.com/andreiandrei53/TuraMTBPoianaMarului# . Zona este superba pentru MTB, noi am facut o tura test jumatate pe asfalt si jumatate pe macadam printre dealuri. Inca de pe atunci m-am gandit ca trebuie sa fie o priveliste deosebita de deasupra lor. Acum cand vad imaginile luate de tine imi dau seama ca e musai sa revin de indata ce vremea va fi potrivita!
sunt dezamagit de abtinerea de la a face publice traseele inregistrate de GPS. baietii cu motociclete si GPS-uri sincer exploreaza mult mai usor zonele si nu sunt deloc incurajati daca ati face publice aceste trasee pentru pasionatii de bicicleta. ei numai grija asta nu au la fel si cei cu masini. o spun din experienta. baietii cu motoare de enduro-cross nu vor merge niciodata pe trasee de bicla pentru ca sunt prea usoare.
Îmi pare rău că eşti dezamăgit, dar rămânem la hotărârea de a nu publica trackurile gps. Sunt feluri şi feluri de endurişti, atevişti sau 4×4-işti. Unii n-au nevoie de trackuri gps, alţii au. Şi unii şi alţii fac la fel de mult zgomot, rup cărarea sau păşunea, îneacă aerul curat de munte cu gaze de eşapament. N-avem cum să-i oprim. În multe locuri ce fac ei este absolut legal (din păcate), în alte zone (Piatra Craiului, Bucegi) e ilegal, dar nu suntem noi cei care ar trebui să-i oprească. Putem, în schimb, să nu-i încurajăm măcar pe unii dintre ei.